Profil kliniky

Z  operací prováděných na naší klinice vybíráme operace:

  • na klinice se primárně věnuje operativě nádorů zažívacího traktu 
  • provádí operace pro nádory tlustého střeva, slinivky břišní, jater, žlučníku a žlučových cest, žaludku a jícnu 
  • operace jsou dle operačního výkonu prováděny KLASICKY, ale i miniinvazivně - ROBOTICKY A LAPAROSKOPICKY

OPERACE PRO NÁDOROVÁ ONEMOCNĚNÍ

  • konečníku a tlustého střeva: příprava pacienta vyžaduje příjem 1 den před operací, příprava zahrnuje v sobě i zavedení cévky, centrálního žilního katetru (zpravidla na krku či v podklíčkové krajině), klysmata, projímadla. Po operaci jsou pacienti zpravidla umístěni na ARO či jednotce intenzivní péče. Nikdy nelze zcela vyloučit eventualitu nutnosti provedení střevního vývodu! Délka hospitalizace: 1-3 týdny. Pooperační péče o stomiky: stoma sestra, kontakt: 261082602.
  • slinivky břišní: příprava pacienta vyžaduje příjem 1 den před operací, příprava zahrnuje zavedení cévky, centrálního žilního katetru (zpravidla na krku či v podklíčkové krajině), vyprázdnění. Po operaci jsou pacienti zpravidla umístěni na jednotce intenzivní péče či oddělení ARO. Doba hospitalizace: 2-4týdny.
  • žaludku: k operacím přijímáme 1 den před operací, příprava zahrnuje zavedení žaludeční sondy, cévky, centrálního žilního katetru (zpravidla na krku či v podklíčkové krajině), po operaci jsou pacienti zpravidla na jednotce intenzivní péče. Délka hospitalizace: 1-2 týdny.
  • žlučníku a žlučových cest: příprava pacienta vyžaduje příjem 1 den před operací, příprava zahrnuje zavedení cévky, centrálního žilního katetru (zpravidla na krku či v podklíčkové krajině), vyprázdnění. Po operaci jsou pacienti zpravidla umístěni na jednotce intenzivní péče či oddělení ARO. Doba hospitalizace: 2-4týdny.
  • jater: příprava pacienta vyžaduje příjem 1 den před operací, příprava zahrnuje zavedení močové cévky, centrálního žilního katetru (zpravidla na krku či v podklíčkové krajině), vyprázdnění. Po operaci jsou pacienti zpravidla umístěni na ARO či jednotce intenzivní péče. Doba hospitalizace: 1-3týdny.

- v rámci předoperační přípravy na sále anesteziolog zavádí epidurální anestezii (doporučujeme pro lepší zvládání pooperační bolesti)

- centrální žilní katetr a močová cévka je zavedena až po úvodu do celkové anestezii z důvodu snížení traumatizace pacienta před operačním výkonem, pokud to daný výkon a stav pacienta umožňuje  

DALŠÍ PLÁNOVANÉ OPERAČNÍ VÝKONY 

  • operace střev pro divertikulosu, IBD- ulcerozní kolitidu, Crohnovu chorobu: příprava pacienta vyžaduje příjem 1 den před operací, příprava zahrnuje v sobě i zavedení cévky, centrálního žilního katetru (zpravidla na krku či v podklíčkové krajině), klysmata, projímadla. Po operaci jsou pacienti zpravidla umístěni na ARO či jednotce intenzivní péče. Nikdy nelze zcela vyloučit eventualitu nutnosti provedení střevního vývodu! Délka hospitalizace: 1-3 týdny. Pooperační péče o stomiky: stoma sestra, kontakt: 261082602.
  • pupečních a jiných kýl: operace v den přijetí či následující den po přijetí, pokud se provádí klasickou metodou- řezem nad příslušnou oblastí, uzavření defektu stehovým materiálem, v některých případech je nutné použít síťku. Doba hospitalizace: 3-5 dní, při použití síťky i déle, u laparoskopické operace je možné propuštění do domácího ošetřovní den po operaci 
  • kýl v jizvě po předchozích operacích: operace následuje druhý den po přijetí, většinou se provádí klasickou metodou - řezem nad příslušnou oblastí, uzavření defektu stehovým materiálem, v některých případech je nutné použít síťku. Doba hospitalizace: 1 týden, při použití síťky i déle.
  • žlučníku: operace následuje zpravidla druhý den po přijetí nebo v den přijetí, laparoskopickou metodou, řezy jsou situovány u pupku, nad pupkem a vpravo od pupku. Vyjímá se celý žlučník i s případnými kameny, ty není možné pacientům z hygienických důvodů ponechávat. V případě, že hrozí poranění cév a jiných struktur či z důvodu těžkého zánětu kolem žlučníku není možné operaci dokončit laparoskopicky, proto provádíme v jedné době při stejné narkose konverzi- přecházíme k opracování žlučníku klasickou metodou s jizvou uloženou od pupku nahoru. Doba hospitalizace: laparoskopicky 1-2 dny, klasicky 5-9dní
  • tříselných kýl: provádí se klasickou či laparoskopickou metodou. Operace následuje zpravidla druhý den po přijetí nebo v den přijetí, při klasické metodě je řez je veden nad tříselným vazem na příslušné straně, u laparoskopií jsou třeba zpravidla 3 menší rány – u pupku, vpravo a vlevo od pupku, podle typu operace se zevnitř z dutiny břišní uzavírá defekt síťkou. Starší pacienti musejí počítat s nutností alespoň dočasného cévkování močového měchýře. Pokud pacienti mají zvětšenou prostatu, je vhodné tuto urologickou záležitost vyřešit v první době na urologii, poté až se objednat k operaci tříselné kýly!  Doba hospitalizace: laparoskopicky 1-2 dny, klasicky 2-5dní
  • onemocnění anální oblasti - operace hemeroidů, prolaps anu, perianální píštěle : většina zákroků je ambulantních- operace dle Barrona (ligace hemeroidů), u většího rozsahu pak výkon v celkové narkose na sále, předop. příprava zahrnuje vyprázdnění. Doba hospitalizace dle výkonu: 1-7 dní.
  • křečových žil: sklerotizace žil pouze jako ambulantní výkon. Radikální operace varixů v celkové narkose či epidurální anestesii. Doba hospitalizace: 3-4dny
  • drobné operace, např. mateřských znamének, lipomů, nevů: provádějí se ambulantně v lokálním umrtvení (alergie na Mesocain hlašte lékaři!) na doporučení kožního lékaře, pacient přijde ve stanovený termín na ambulanci, na sále pak proběhne vlastní zákrok, poté se pac. vrací zpět na ambulanci a v případě, že je v pořádku odchází domů, ve stanovený den přijde na kontrolu, při obtížích dříve.

AKUTNÍ OPERACE 

  • slepého střeva: provádí se klasickou či laparoskopickou metodou. Operace následuje zpravidla čaně po přijetí, při klasické metodě je řez je veden v pravém podbřišku šikmo nebo  svisle vpravo od pupku, u laparoskopií jsou třeba zpravidla 3 menší řezy- u pupku, vlevo od pupku a nad kostí stydkou. Délka hospitalizace: u klasických 3-7dní, u laparoskopických 2-3dní.
  • operace pro ileozní stavy, perforace orgánů, uskřinuté kýly a další akutní stavu: jsou řešeny přísně individuálně, operační výkon, předoperační příprava a doba hospitalizace závisí na typu operačního výkonu a celkovém stavu paciena 

TRAUMATOLOGICKÉ OPERACE 

  • akutně prováděné operace:  dle typu akutního úrazu a stavu pacienta, jsou prováděny časně po přípravě pacienta např. po operace pro zlomeninu krčku stehenní kosti vyžadují hospitalizaci 1-2 týdny, poté vhodná následná rehabilitace.
  • operace prováděné časovém odstupu: operace, které stojí podstatou nevyžadují akutní operační řešení, jsou prováděny, až po ústupu otoku měkkých tkání, obvyklá doba je za 7-14 dní od akutního úrazu